Pobjedom od 11 poena razlike nad riječkim Kvarnerom 2010, košarkaši Škrljeva ostvarili su treću pobjedu u prvenstvu.

Košarkaši »Škrljeva« uzdignutih su ruku, uz ovacije s tribina, napustili parket poslije trijumfa u primorskom derbiju. Gosti iz Rijeke, direktni suparnici u borbi za ostanak, čestitali su svojim susjedima na vrijednoj pobjedi. Odluka je pala u posljednje dvije minute, nakon što je Dino Stipčić veza dvije trice za domaće, a njegov veliki prijatelj i nekadašnji suigrač Mauro Veljačić smanjio na 73:70. Do kraja domaći su načinili seriju 10:2, u koju je Amerikanac Brian Williams ugradio osam poena, preostala dva koša dodao je Dino Palčić s crte slobodnih bacanja, nakon što je na plus pet minutu i pol prije kraja ukrao loptu Veljačiću i iznudio nesportsku osobnu pogrešku.
Za »Kvarner 2010«, za koji je Veljačić jedini ubacio dvocifreni broj poena, ali samo šest u posljednje dvije četvrtine, kada ga je preuzeo Palčić, više nije bilo povratka.

Američki lider
Williams se prometnuo u lidera, a ulaskom Palčića podignula se agresivnost koju smo tražili u prvom dijelu. Mislim da smo dobro igrali, iako je bilo propusta. Još smo u fazi stvaranja, ali mislim da smo na dobrom putu. Napadački orijentirani igrači sada ginu u obrani, međutim, mogu dati još više – kaže Damir Rajković, trener »Škrljeva«, koji je dobio dvije od tri utakmice od kada je preuzeo momčad.

Trener »Kvarnera 2010« Marijan Mance namijenio je Mauru Veljačiću zahtjevnu zadaću, graditelj igre riječke momčadi morao je čuvati Davora Konjevića, prvoga strijelca domaće momčadi. Veljačić je na startu odradio sjajan posao, Konjević je u prvoj dionici ubacio pet poena, ali uz šut 2-7, dok je Veljačić na drugoj strani postigao 12 od 19 poena svoje momčadi (šut 3-4 za dva poena, 2-2 trice). Brzonogi Crikveničanin razlog je što je je »Škrljevo« u prvih deset minuta samo jednom vodilo (2:0). Za goste malo straha u sedmoj minuti, Kučan je ostao ležati pod košem, držeći se za koljeno, ali sredinom druge dionice vratio se na parket.

U šestoj minuti druge dionice domaći su prvi put poveli. Konjević i Stipčić spojili su trice, a Amerikanac Cook dvaput zaredom pogodio (27:26), Serija 7:0 domaćih bila je cijena koju su platili Riječani za košarkaško odrastanje 18-godišnjeg Barnjaka. No, domaći nisu stali, čvrstom obranom natjerali su goste na reviju promašaja, pretvorivši minus šest u plus sedam, ubacivši u od prve do desete minute dvostruko više poena (25:12). Srećom po goste, Veljačić je sekundu i pol prije kraja dionice izborio osobnu pogrešku Cooka pri šutu za tri poena i ubacio sva tri slobodna bacanja, dostigavši 20 poena do velikoga odmora. Barnjak je imao prigodu dodatno smanjiti zaostatak, Boban je ispod koša izveo loptu i dodao je ravno u ruke suparniku, ali mladi Kastavac nije pogodio sa sirenom.

U Mourinhovu stilu

U tri napada sedme minute treće dionice domaći su ubacili devet poena i došli do najveće prednosti – plus devet (56:47). Konjević je pogodio tricu, Palčić dodao još jednu, a zatim poentirao iz ulaza uz osobnu pogrešku Veljačića. Presing po cijelom terenu i snažan pritisak na loptu Rajkovićeva sastava, u Mourinhovu stilu, značio je puno problema u organizaciji napada »Kvarnera«, ali Veljačić je Riječane održavao u derbiju. Sve dok se u završnici redom u napadu domaćih nisu ukazali Stipčić, Palčić i Williams.

Veljačić i Štimac su se potrošili, a mladi nisu dali tu energiju koja nam je trebala. Tehnički i kvalitetom nismo mogli parirati »Škrljevu«, ali to je problem koji nas muči cijele sezone. Kada treba nešto promijeniti, pogled prema klupi ne daje mi nadu da to mogu učiniti izmjenom. Bili smo blizu, ali ta širina kojom »Škrljevo« raspolaže nije nam dala šansu za pobjedu.

Škrljevo – Kvarner 2010 83:72 (15:19, 25:17, 20:18, 23:18). 
Susret 13. kola A-1 lige košarkaša: Škrljevo – Kvarner 2010 83:72
Sportska dvorana »Mavrinci«. Gledatelja 500.
Suci: Perlić (V. Gorica), Galiot i Palavra (Zagreb). Opunomoćenik: Miletić (Rijeka).

ŠKRLJEVO: Cook 9 (1-2), Palčić 13 (8-11), Juričić, Boban 2, Hrnjkaš, Vodopija 4, Konjević 21 (3-3), Radunić, Williams 21 (2-2), Molnar, Stipčić 13.

KVARNER 2010: Barnjak 7 (1-3), Veljačić 26 (7-7), Cvitković, M. Vucić 4, Antunović 4, Kučan 9 (1-1), L. Vucić, Štimac 9, Kalpić 9, Gilbert 4.

Osobne pogreške: Škrljevo 17, Kvarner 2010 18. Tehnička pogreška: Mance, trener Kvarnera 2010 (26′). Slobodna bacanja: Škrljevo 14-18, Kvarner 2010 9-11. Trice: Škrljevo 9-21 (Konjević 4, Stipčić 3, Palčić i Williams 1), Kvarner 2010 7-17 (Veljačić 3, Kučan 2, Štimac i Kalpić 1). Skok: Škrljevo 30 (6), Kvarner 2010 25 (4).

www.novilist.hr