Do velike, ogromne pobjede stigli su košarkaši Škrljeva, koji su u drugom ovosezonskom primorskom derbiju kao gosti na Zametu svladali favorizirani Kvarner 2010 rezultatom 95:89.

Uzvratili su tako Zeleni Riječanima za poraz u Mavrincima u prvom dijelu sezone (89:92) i sedmom prvenstvenom pobjedom održali san o Ligi za prvaka na životu. Škrljevo je odigralo ponajbolju partiju ove sezone i zasluženo slavilo, ali dio krivice preuzima i trener Kvarnera Marijan Mance, čija je momčad odigrala slabo u obrani uz nizak postotak šuta. U trećoj dionici primili su Riječani čak 30 koševa.

” Istina je da nisam uspio momčad vratiti u onaj energetski ritam nakon ovih teških utakmica protiv jačih protivnika. Potrošili smo se u susretima s Cedevitom i Zagrebom, danas nismo bili na željenoj razini. Ovo nam je dobra škola za dalje, moramo se rekuperirati, ekipa je ispražnjena i danas je reagirala loše. ” – rekao je Mance nakon susreta i šestog uzastopnog poraza Kvarnera u svim natjecanjima.

A-1 liga košarkaša – 18. kolo: KVARNER 2010 – ŠKRLJEVO 89:95 (27:21, 15:18, 23:30, 24:26).Centar Zamet. Gledatelja: 900. Suci: Tomislav Prpić (Zagreb), Marko Stanković (Rijeka) i Goran Rogić (Zagreb). KVARNER 2010: Veljačić 19 (4-4), Marić 7 (0-2), Jambrović 16 (1-3), Vucić 2, Marinelli 16 (2-2), Kučan 3, Vidmar, Špralja 7 (2-3), Miličević 7, Olivari, Kalpić, Štemberger 12 (6-7). ŠKRLJEVO: Surina 8, Kus 19 (2-2), Bilalović 2, Juričić, Trbović, Perković 19 (5-6), Radunić 6, Živko 2, Ceranja 13, Stipčić 6 (4-4), Rogić 20 (5-5), Šamanić. Slobodna bacanja: KVA (15-21), ŠKR (16-17). Trice: KVA (16-37), ŠKR (9-23). Skokovi: KVA (25/13), ŠKR (28/8). Izgubljene lopte: KVA (13), ŠKR (7).

Gostovanje Škrljevčana privuklo je u Centar Zamet rekordni broj gledatelja ove sezone (900), a epitet derbija opravdan je na parketu. Puno zanimljivih dvoboja (Rogić-Veljačić, Marinelli-Kus, Špralja-Perković), znalo je i sportski „zaiskriti“ uz dosta lijepih poteza i na kraju – senzaciju.

” Pobijedili smo velikog protivnika, ekipu iz vrha A-1 lige. Ovo je naša prva pobjeda u gostima, bez obzira što smo tu susjedi, praktički svi Riječani. Ovo je veliki poticaj za nastavak prvenstva. Gotovo da mi je žao da liga uskoro završava sada kad smo tako podignuli igru i kada je ekipa u sjajnom ritmu. Pravi derbi, odlična atmosfera i čestitam svojim igračima, veliku rolu dao nam je Ceranja u drugom dijelu, kao i Rogić, Kus i Perković iznijeli veliki teret i svaka im čast. ” – kazao je zadovoljni trener Škrljeva Aramis Naglić po završetku susreta.

Kvarner 2010 je otvorio susret dvama Marinellijevim tricama, odvajao se u prvom dijelu najprije na plus sedam (17:10, 21:14), a sredinom druge dionice imali su domaćini prvi puta dvocifrenu prednost (36:26), iskoristivši i jednu tehničku pogrešku Kusa. Ipak, Škrljevo se upravo na krilima iskusnog Davora Kusa vratilo u susret i na odmor otišlo s tri koša zaostatka – 42:39. Najučinkovitiji domaći igrač Paolo Marinelli (13 koševa u 13 minuta) dobar dio druge četvrtine prosjedio je na klupi. Slabu večer zabilježio je Šime Špralja, koji u prvom dijelu nije uspijevao ništa pogoditi, dok je na drugoj strani centar Škrljeva Jasmin Perković dobivao dvoboje pod košem protiv njega i Vucića. Kvarnerova rotacija na centarskoj poziciji bila je oslabljena neigranjem ozlijeđenih Bakovića i Božinovića. U prvom dijelu vrijedi izdvojiti i sjajno zakucavanje Miličevića, koji je tako podsjetio na najbolje dane prije ozljede lakta koja ga je udaljila s parketa gotovo godinu dana.

Nastavak je otvoren revijom trica, povukao je raspoloženi Jambrović kojem su gosti otvarali dosta prostora. Uzvratili su Kus i Rogić s druge strane za vodstvo Škrljeva od 53:50 u 25. minuti. Kvarner je kratko živio od vanjskog šuta, kada je to stalo, nestalo je opcija i manevarskog prostora. Surina je zabio za 69:65 gostiju uoči posljednjih deset minuta, a „zeleni“ dio gledatelja na Zametu počeo je glasnije pjevati i podržavati ekipu, osjetivši da Škrljevo može do pobjede. To su odmah na otvaranju zadnje dionice potkrijepili najprije Ceranja s dvije trice, a zatim i Surina za 68:77 i „crvenu lampicu“ na klupi Kvarnera. Mance je pozvao minutu odmora, ali nije pomoglo. Tek sporadična reakcija domaćih, koji su na pet minuta do kraja ostali bez Marinellija (peta osobna) te na minus 13 (68:81). Škrljevo je čekalo i dočekalo – nervozu i brzopletost domaćina te odigralo na najvišoj razini baš kada je trebalo.

Nadu je nakratko vratio tricom Kučan, ali posljednji „čavao u lijes“ Riječana zabio je fantastični Roko Rogić. Playmaker Škrljeva postigao je tricu i svoj 20. koš na manje od dvije minute do kraja za prednost gostiju od 11 poena (80:91) i kraj priče. Škrljevo je proslavilo veliku pobjedu na zametskom parketu, a Kvarnerova negativna serija protegnula se na šestu utakmicu. U idućem kolu (05.03.) pred HRT-ovim kamerama Škrljevo na Mavrincima hvata nove važne bodove protiv Šibenika, dok će Kvarner pokušati prekinuti crni niz na Baldekinu kod Jollyja.

www.radio.hr.hr

Autor: Ivan Dorian Molnar