Prava košarkaška fešta zbila se jučer u Mavrincima, bilo je pjesme domaćih navijača, igre uz bubnjeve i trubu, dobrih i atraktivnih poteza uz očekivani ishod – pobjedu »Cibone«.

Domaći su pokazali neke dobre stvari koje, bez obzira na startni omjer 0-4 uz težak raspored, sugeriraju da se bitka za ostanak može dobiti bez stresova. No, još ima previše crnih rupa i crnih minuta, previše igre jedan na pet da bi »Škrljevo« bilo bezbrižno. »Cibona« nije pravo mjerilo, ali treba nastaviti raditi.

Gosti su krenuli sa 6:0. Što kvaliteta gostiju, što impresioniranost igrača »Škrljeva« bili su razlozi što domaći na otvaranju nisu pogađali ni zicere, dok im je lopta bježala iz ruku kao da je iz američkoga nogometa. Čak sedam izgubljenih lopti imali su domaći u prvih devet minuta, što su »cibosi« naplatili prednošću od 13 poena (10:23). U finišu dionice ukazao drugi strijelac lige Davor Konjević, Kraljevičanin u dresu »Škrljeva« je »krađom« i asistencijom za kontru Milekiću, a potom i tricom, smanjio razmak u jednoznamenkasti okvir.

U četvrtoj minuti druge četvrtine Konjević je u sjajnoj akciji jedan na jedan izigrao Nika Slavicu, zabio uz osobnu pogrešku Šibenčanina, smanjivši iz slobodnog bacanja na 29:33. Bio je to njegov 16. poen… Dvadesetak sekundi kasnije Amerikanac Cook je razumak sveo na samo minus dva (31:33), a zatim dvaput »zalijepio« Šakića. No, Zagrepčanin, dijete »Cibone« koji je tek u 28. godini zaigrao za prvu momčad matičnoga kluba, zabio je iz treće. Bio je to početak novog razdoblja dominacije »vukova«, koji su u preostalih pet minuta napravili seriju 21:8.

Bez obzira na to što im je ovo bila dvanaesta utakmica u mjesecu listopadu, a čeka ih i trinaesta, »Cibona« je koristila ponuđeno i u desetoj minuti treće dionice došla do najveće prednosti, plus 22 (78:56). Moglo je biti i više.

Vrlo je teško za »Cibonu« iz tenzije jedne Lige prvaka ili ABA lige igrati sa sastavom sa začelja A-1 lige. Mentalni problem… Međutim, »Škrljevo« je pružilo solidan otpor, gledatelji su mogli zadovoljni kućama, vidjeli su prvi put »Cibonu« u Mavrincima – kaže Davor Kus, 38-godišnji Riječanin koji je više od desetljeća nosio dres »Cibone«, a prošlu, posljednju sezonu karijere, proveo je u »Škrljevu«.

Žižić izostao

U sastavu gostiju nije bilo Ante Žižića, 19-godišnjeg centra, kojeg su kao 23. u prvoj rundi drafta ove sezone izabrali Boston Celticsi. Žižića muče leđa pa je u »Ciboni« odlučili poštedjeti. Na sreću sastava »Škrljeva«.

Ne možemo iznad limita, iznad naše individualne kvalitete. »Cibona« je svoje prilike iskoristila, mi nismo. Moramo nastaviti raditi, još kaskamo u obrani – kaže Luka Bujas, trener »Škrljeva«.

Atmosferu iz Mavrinaca mogu samo sanjati i neki nogometni prvoligaši. No, osim silne želje domaćeg sastava, bit će nužna i koja pobjeda.

Zaista moram pohvaliti atmosferu. Zbilja je predivno igrati pred ovakvom publikom. Nadam se da će nas i dalje pratiti, a mi im vratiti pobjedama. Šesto kolo i »Alkar« je prva prilika za to – zaključuje Bujas.

Škrljevo – Cibona 74:92
Susret 4. kola A-1 lige košarkaša: Škrljevo – Cibona 74:92 (17:26, 22:28, 20:24, 15:14). Dvorana »Mavrinci«.
Gledatelja 600. Suci: Radojković (Split), Vulić i Čanković (Zadar). Opunomoćenik: Miletić (Rijeka).

ŠKRLJEVO: Cook 2 (0-1), Palčić, Milekić 2, Juričić 5, Boban 1 (1-2), Vodopija 18 (8-8), Konjević 22 (3-3), Radunić 4, Marasović 6, Williams 7, Dubelj, Stipčić 7.

CIBONA: Šakić 17 (3-4), Marinelli 7 (3-4), Marić 4 (2-2), Samac, Ćorić 10 (2-2), Johnson 10 (2-2), Bošnjak 5, Rozić 2, Ljubičić 7 (1-1), Slavica 15 (1-2), Joksimović, Gospić 13 (5-6)

www.novilist.hr
Zlatko Horvat