Prvi, povijesni nastup Adria Oil Škrljeva u jednom finalu službenog međunarodnog natjecanja okončan je vrijednom pobjedom od devet poena razlike nad drugoplasiranim sastavom mađarskog prvenstva! Šteta što razmak nije na kraju bio dvoznamenkast uoči uzvrata za šest dana u Körmendu, gdje će se dobiti četvrti pobjednik Alpe Adria Cupa.

Mađari, bolje rečeno tri Amerikanca, naš Mario Delaš i jedan Mađar, nisu se na startu baš snašli u kriteriju suđenja riječkog trija. Omjer osobnih pogrešaka u četvrtoj minuti bio je 1-6, a iznad toga semafor je pokazivao prednost domaćih 10:4. Dvije sjajne kontre, završene efektnim sjajnim polaganjem Yacouboua i zakucavanjem donijele su povećanje razmaka (14:6) i otvorile oči domaćim igračima da druga momčad mađarskog prvenstva nije bauk. Barnjak je dodao tricu i pogodio dva slobodna bacanja i u osmoj minuti domaći su poveli 21:8. Barnjak je u tom trenutku ubacio više poena (9) od cijele gostujuće momčadi, koju vodi Nijemac Matthias Zollner. Uljarević je dodao tricu, Šarac dvicu i poslije još jednog slobodnog bacanja Uljarevića domaći su prvu četvrtinu zaključili s nevjerojatnih 27:10!

Gosti su u drugoj dionici stali s dalekometnim šutevima, počeli spuštati loptu na 209 centimetara visokog i snažnog centra Milana Csorvasija, koji je iskoristio izostanak Davida Ušića, prvog centra domaćih. Kako je u obrani počelo škripiti, tako je rasla brzopletost domaćih u napadu i razmak se brzo počeo topiti. Mađarska momčad je u prvih pet minuta druge dionice napravila seriju 15:3, smanjila zaostatak na samo pet poena (30:25). Williams i Šarac zaustavili su prvi nalet suparnika, koji je ipak do odmora smanjio na samo “pola koša” zaostatka. Dvije sekunde prije kraja lopta se odbila do Csorvasija, koji je lagano poentirao… Nakon 20 minuta igre domaći su imali minimalnu prednost, ali u skoku su bili potpuno inferiorni (9-25), slabiji čak u skoku pod vlastitim košem (7-9).

Visina znači i veliki gubitak snage pa je Csorvasi ostao na klupi sve dok domaći nisu zakucavanjem Leba, uz ovacije s tribine, napravili seriju 11:0. No, to nije bio kraj, Uljarević je isporavio Krstanovića za plus 15 (53:38, 28′) uz 13 poena u nizu sastava Damira Rajkovića, koji više od četiri minute nije primio ni poena. Zato ih je primio 11 u posljednje tri minute, uz četiri postignuta, zaključno s tricom netom prije sirene za kraj četvrtine.

Serija gostiju nastavila se i na početku posljednje dionice (57:55), ali opet nisu stigli bliže. Zaista su silan napor u obrani uložili igrači Adria Oil Škrljeva i za to su nagrađeni. Williams je vezao dvije trice i razmak je opet bio dvoznamenkast (69:58). Ovoga puta nije pomogao ni Csorvasi, koji se išao potužiti sucu Sušnju jer nije svirana osobna pogreška nad njim, pokazujući raskrvavljenu usnicu. Sušanj mu je samo pojasnio da mora napustiti parket i sanirati posjekotinu…

Gosti su na kraju dobili bitku u skoku (46-31), ali skupo ih je koštalo 18 izgubljenih lopti. Adria Oil Škrljevo s puno će nade moći otputovati u Mađarsku, pokazalo se da se s Mađarima može igrati. Jedino što će im trebati 40 velikih minuta.

MAVRINCI Prvi susret finala Alpe Adria Cupa: Adria Oil Škrljevo – Egis Körmend 76:67 (27:10, 9:25, 21:20, 19:16). Dvorana Mavrinci. Gledatelja 600. Suci: Sušanj, Lenac i Stanković (Rijeka). Opunomoćenik: Miletić (Rijeka).

ADRIA OIL ŠKRLJEVO: Šarac 11 (5-5), Yacoubou 15 (2-5), Štemberger, Lebo 6 (2-5), Barnjak 18 (7-7), Jurković, Uljarević 5 (1-1), Kučan, Cvitković, Williams 10 (0-2), Krstanović 11 (4-6).

EGIS KöRMEND: Bradford 5 (3-3), Hammons 13 (5-5), Delaš 9 (5-6), Price 5, Thomas 14 (1-4), Csorvasi 10 (4-4), Ferencz 11, Nemeth, Oroczi, Lajzs, Ersek.