Adria Oil Škrljevo – Zadar 87:88

MAVRINCI Susret 10. kola Premijer lige košarkaša: Adria Oil Škrljevo – Zadar 87:88 (20:18, 23:21, 23:22, 21:27). Dvorana Mavrinci. Gledatelja 500. Suci: Kardum (Šibenik), Jovović (Zagreb) i Stanković (Rijeka). Opunomoćenik: Sirotić (Pazin).

ADRIA OIL ŠKRLJEVO: Šarac 4 (1-2), Yacoubou 17 (2-3), Spence 8, Štemberger 7 (4-6), Ušić 11 (1-2), Lebo 4, Barnjak 12 (5-7), F. Krajina 12 (5-7), Kučan, Vranković, Williams 7 (2-4), Krstanović 13 (1-2).

ZADAR: Bašić, Marić, Magarity 17 8(2-2), K. Krajina 5 (1-2), Vuković 6 (2-4), Brzoja 23 (11-12), Špralja, Tomas, Little 26 (9-9), Božić 11 (4-6), Planinić.

Mario Little uopće nije “Mario Mali”. Amerikanac je dobio loptu u ruke i donio pobjedu Zadranima u dramatičnoj završnici Mavrincima. Domaći mogu žaliti. Imali su priliku iskoristiti umor Zadrana budući da su utakmicu ABA lige, u kojoj su dobili “Igokeu”, okončali 21 sat prije podbacivanja na Mavrincima… Točku na “i” stavio je Vuković, koji je šest sekundi prije kraja spremio promašaj Littlea (83:88). Do kraja Barnjak je zabio jedno slobodno bacanje, loptu je poslije promašaja drugog uzeo Yacobou i pogodio tricu za minus jedan. Tako blizu, a tako daleko…

“Lopovi, lopovi”, odjekivalo je dok je sudački trio napuštao parket. Istina, svirali su previše, svirali su čak 56 osobnih pogrešaka, utakmica je potrajala gotovo dva sata, ali treba pogledati istini u oči. Krivci za poraz su sami igrači Adria Oil Škrljeva, koji su promašili su čak 13 (od 31) slobodnih bacanja, 58 posto uspješnosti nije nešto s čime se mogu pohvaliti. Da su bili na zadarskih 82 posto, imali bi pobjedu više.

Nakon prve četvrtine trener gostiju Ante Nazor objašnjavao je sudačkom triju kako nisu imali isti kriterij kod jedne odluke Nije stao ni nakon što mu je pojašnjeno da bi mogao dobiti tehničku grešku, pa mu je glavni sudac Kardum pokazao slovo “t”.

– Pokazat ću ti snimku – sugerirao je Nazor Kardumu dok je Barnjak pogodio slobodno bacanje za vodstvo 21:18 domaćina nakon deset minuta igre, za kojih se sedam puta promijenila momčad u vodstvu. Dominirale su tvrde obrane, “rudarska” košarka u kojoj su se i domaći pokazali kao tvrda kost. Ipak, potez je stigao na kraju dionice, prekrasna kontra, let i zakucavanje Krstanovića, koji su dignuli domaće navijače na noge.

Amerikanac Yacoubou dao je šuterski impuls svojoj momčadi, koja je u devetoj minuti druge dionice došla do sedam poena prednosti (41:34). Uspjeli su gosti smanjiti na minus dva pet sekundi prije kraja, kada je trener domaćih Damir Rajković pozvao minutu odmora. Akcija je bila vrlo jednostavna, uzdao se u brze noge Coreyja Spencea, koji se sjurio do obruča na drugoj strani terena. Nije pogodio, ali priskočio je Krstanović i poslao loptu kroz obruč netom prije sirene…

“Stipe, “Stipe”, odjekivalo je dvoranom na Mavrincima poslije još jednog njegovoj sjajnog poteza. Dva koja su stvorila tu malu razliku.

Domaći su rano iskoristili bonus pa se treća četvrtina pretvorila u pravu reviju slobodnih bacanja Zadrana, koji su time spasili debljeg zaostatka, nakon minusa od osam poena (51:43, 24’). Upravo će na taj dio utakmice ukazati najzagriženiji domaći navijaći, smatrajući da su u tom dijelu suci spasili Zadrane… Kada se podvukla crta, Škrljevčani su dobili i treću dionicu, ali uteg su bile četiri osobne pogreške Williamsa, Krstanovića i Leba.

Sve dobro što su domaći napravili nestalo je u tri minute i 18 sekundi igre na startu posljednje četvrtine. Zadrani su napravili seriju 12:0, minus četiri pretvorili u plus sedam (66:73). Dugo je trajao napadački post Adria Oil Škrljeva, prekinuo ga je Ušić, spremivši u obruč promašaj Williamsa. Uspjeli su domaći još jednom izjednačiti (75:75), ali tada je krenuo Mario Little.